Історія української державності (інформаційний огляд)

                       ОБУХІВСЬКА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ






                         «ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ»          
                           (Інформаційний огляд літератури
                               До Дня Соборності України)
                                           Склала бібліограф Т.А.Кацун  
             












                                       м. Обухів   2015 рік


      Шановні діти! У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення та утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. Перших, на превеликий жаль, було більше. Історія не раз надто суворо й несправедливо карала Україну руками немилосердних загарбників. Одна з таких сторінок нашого минулого – боротьба українського народу за соборність своїх земель.        
                                      Тобі, Україно, мій мужній народе,
                                      Складаю я пісню святої свободи.
                                      Усі мої сили і душу широку
                                      Й життя я віддам до останнього кроку.
                                       Аби ти щаслива була, Україно,
                                       Моя Батьківщина!

      Слово «соборність» включає в себе єдність та згуртованість. У слові «соборність» ми чуємо слово «собор». Ще великий український класик Олесь Гончар закликав: «Бережіть собори душ наших!». Так вже розпорядилась історія, що впродовж століть наш народ та землі України були розрізнені та належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об’єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У березні 1917 року у Наддніпрянській Україні розпочалася національна революція. Було обрано Центральну Раду, першого президента Михайла Грушевського і проголошено створення Української народної республіки. А вже в середині листопада 1918року під впливом революційних подій розпалася Австро-Угорська імперія. Війська Української національної Ради захопили Львів, проголосивши створення Західноукраїнської Народної Республіки. Тож одним із найважливіших завдань ЗУНР було об’єднання всіх українських земель в одну державу.
        1 грудня 1918 року представники Державного секретаріату ЗУНР Дмитро Левицький, Лонгин Цегельский та члени УНР Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Панас Андрієвський і Федір Швець підписали у Фастові передвступний договір про наміри об’єднати населення і території обох утворень в одну державу. І таке об’єднання відбулось 3 січня 1919 року. Урочисте святкування призначили на 22


 січня. Представник Директорії Федір Швець виголосив великі слова: «Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України – Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна – в одну велику Україну… Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу».  
                                         Задзвонили срібні дзвони в Україні,
                                        Аж по світі по широкім стало чути:
                                        «Зустрічайте воскресіння день! Віднині
                                        Навік-віки Україні вільній бути!»
                                        Зашумів відвічний Київ прапорами,
                                        Розлилась народу повідь по Подолі.
                                        На майдані, на Софійськім, з корогвами
                                        Зустрічала Україна свято волі!

      Проте втримати незалежність та єдність України в той період не судилося: тяжке економічне та воєнне становище, взаємна недовіра політиків призвели до катастрофи. Через кілька місяців після того, як було проголошено про утворення єдиної УНР, більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупувала Польща, а Закарпаття – Чехословаччина. Незважаючи на всі негаразди, ідея Соборності постійно жила в серцях українців. І тому, святкуючи День Соборності 22 січня 1990 року мільйони тоді ще радянських українців побудували «живий ланцюжок» від Києва до Львова, а 24 серпня 1991 року український народ реалізував свою багатовікову мрію жити в соборній державі, проголосивши Акт незалежності України. Уряд УНР, який діяв в еміграції до серпня 1992 року, склав свої повноваження. Офіційна делегація Державного центру УНР на чолі з його президентом Михайлом Павлюком прибула до столиці України м. Київ та на сесії Верховної Ради України урочисто склала свої повноваження перед президентом Л.Кравчуком. Ця подія названа «Актом Злуки» і стала реальним втіленням мрії українського народу про суверенну державу. 21 січня 1999 року наказом президента України Л.Кучми №42/99 День проголошення соборності України (22 січня ) став державним святом незалежної України.  
                                         Прийшла, прийшла свята година,
                                         Настав жаданий довго час!
                                         Ура! Єдина Україна,
                                         Приходить свято і до нас!
                                                 Хай кожен з нас запам’ятає
                                                 Цей час, цей день і цюю мить.
                                                 Хай слово радісно лунає,
                                                 І серце піснею бринить.
                                         Хай рідний прапор освященний
                                         Назавжди в серці майорить.
                                         Запам’ятай же, люд хрещений,
                                         І час, і день, і цюю мить.
                                                 Нехай же мудрість не покине
                                                 Твоїх синів у боротьбі,
                                                 За твою вольність, Україно,
                                                 Навіки слава хай тобі!

      Скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, територіальна цілісність України навіки повинна залишатися непорушною. Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно і духовно багатої, вільної і демократичної України, якою будуть пишатися наші нащадки. Тому наші воїни день і ніч героїчно захищають територію Луганщини і Донбасу від сепаратистів, яких підтримують російські найманці. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності, соборності, державності.

     Пропоную вашій увазі літературу, в якій висвітлюються питання єдності, соборності та самостійності нашої країни.

1.    Бойко О. Д. Україна від путчу до Пущі. (серпень – грудень 1991р.): Монографія. - Ніжин: ТОВ «Видавництво «Аспект-Поліграф», 2006. – 224с.
2.    Будівничий української державності: Хрестоматія політологічних статей Івана Франка / Упоряд. Д.Павличко. – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2006. – 640с.
3.    Історія української суспільно-політичної думки: Навч. посіб. / Укл. Морозов В.В. – К.: КНЕУ, 2006. – 180с.

4.    Кульчицький С. Українська революція 2004р. – К.: Генеза, 2005. – 368с.
5.    Погрібний А. Якби ми вчились так, як треба… Розмови про наболіле. – К.: Видавничий центр «Просвіта», Видавництво імені Олени Теліги, 1999. – 288с.
6.    Рух опору в Україні: 1960 – 1990. Енциклопедичний довідник / Передм. Осипа Зінкевича, Олеся Оберпаса. – К.: Смолоскип, 2010. – 804с., 56 іл.
7.    Рудницький С.Л. Чому ми хочемо самостійної України? / Упоряд., передмова О.І. Шаблія. – Львів: Світ, 1994. – 416с.
8.    Сергійчук В. Українська соборність: Відродження українства в 1917 – 1920 роках. – К.: ТОВ «Українська Видавнича Спілка», 1999. – 412с.
9.    Українське державотворення: Словник – довідник / За ред.. О.М. Мироненка. – К.: Либідь, 1997. – 560с.
10.  Сігалов А. Олександр Солженіцин, Юліан Семенов і українське питання: Всесвітньо відомі письменники – про Україну і міцні обійми «старшого брата» / Анатолій Сігалов // Україна молода. – 2014. - № 91 – С. 8-9.