Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня, линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
Дмитро Білоус
За допомогою мови ми мислимо, спілкуємось, висловлюємо думки і почуття. Опанування мови людина починає з дня свого народження. Мову, як і матір, не вибирають, а сприймають з материнським молоком. Вона єдина, як і мати, вірна та рідна серцю на все життя. А забув свою мову - забув рідну домівку, зрадив свій народ. Один мудрець сказав: "Людина, байдужа до рідної мови, схожа на дикуна".
Багата й милозвучна наша українська мова. Усі ми її любимо, та це не означає, що для нас чужими чи далекими є мови інших народів. Так само, як окремі люди чи цілі народи мають далеких близьких родичів, так і в родинних стосунках перебувають між собою мови. Найближчими родичами української мови є мови-сестри; російська та білоруська. Коло родичів розширюється за рахунок інших слов'янських мов: польської, словацької, болгарської...
Напередодні Міжнародного Дня рідної мови в районній бібліотеці для дітей відбулося свято мови «Велика, щедра і прекрасна…». Бібліотекарі Нечай М.М. та Кургузкіна Н.А. ознайомили учнів 2-х класів гімназії ім. В.О.Мельника з історією утвердження української мови; з іменами тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на її захист. Учні відчули всю співучість і красу української мови слухаючи вірші відомих українських поетів: Т.Г.Шевченка, А.С.Малишка, В.Симоненка, П.Тичини, О.Олеся, Л.Українки, М.Вовчок та інших. Діти й самі декламували на пам'ять вірші які прославляють нашу мову.
До неоціненних скарбів українського фольклору належать казки, прислів'я, приказки та загадки. В них відображена багатовікова мудрість народу, її мрії і прагнення. Маленькі відвідувачі свята з зацікавленістю приймали участь у вікторині: відгадували українські народні загадки, розповідали прислів’я та приказки, а ще відбувся конкурс на найшвидше і найточніше декламування українських скоромовок.
Наприкінці заходу маленькі гімназисти переглянули лялькову виставу за українською народною казкою «Котик та півник» у віршованій обробці нашого письменника земляка Михайла Карасьова, яку підготували учні-гуртківці з 7-А класу СЗОШ №1 ім. А. С. Малишка Нечай Андрій, Арборак Ілона, Гетьман Настя.
Наша українська мова належить до найбагатших мов світу. Багато зробили для її вдосконалення визнані представники Народу, освічені люди різних часів - письменники, вчені, видавці ... Ми з вами одержали у спадщину багату, розвинену, гнучку українську літературну мову. Нею можна висловлювати все: від найскладніших і найновіших термінів до різноманітних відтінків людських почуттів. Вчені підрахували, що звичайна людина вживає в середньому до 4 тис. слів. Український пророк Т.Г.Шевченко використовував близько 20 тис. слів, а в 11-ти томному "Словнику української мови" зареєстровано понад 135 тис. слів, але це лише загальновживані слова. А існують ще терміни, діалекти.
Діти вільної і соборної України мають вивчати і плекати мову своїх батьків. Любов до рідної мови - це шлях до знання, світла...